![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 12099330
*
nr 1209 9330
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 103x72 cm
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 oktober 2018
kl 18:36:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/10 19:24:50
1
300 kr
8/10 18:24:51
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stig-owe jemseby sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
nr 1209 9330
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 103x72 cm
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 oktober 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/10 19:24:50 | 1 | 300 kr |
8/10 18:24:51 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk mÃ¥lare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stig-owe jemseby sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34